Ποδαρικό για το 2023 με εντός έδρας ήττα για τον ΠΟΕ (φώτο)

Οι ελπίδες του ΠΟΕ να αναρριχηθεί και άλλο στη βαθμολογία του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής χάθηκαν καθώς υπέστη αναπάντεχη εντός έδρας ήττα με 0-1 από τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Η ομάδα του Νίκου Φώλλα στερήθηκε έμπνευσης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τιμωρήθηκε με γκολ που σημείωσε με απ ευθείας χτύπημα  φάουλ στο 40′ ο Ιωαννίδης (η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του ΠΟΕ). Η ομάδα της Ελασσόνας προσπάθησε να αντιδράσει είχε δύο τέρματα που ακυρώθηκαν ως offside, χωρίς ωστόσο να απειλήσει με μεγάλη φάση την εστία του Κυριακίδη. Η αξιόμαχη ομάδα του Κιλκίς που είχε και δοκάρι πριν σημειώσει το γκολ, προσπάθησε, έτρεξε  και κράτησε τους 3 βαθμούς μεχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ η πρώτη φάση του αγώνα για τον ΠΟΕ με σουτ του Μουλτσιά να καταλήγει λιγο πανω απ τα δοκάρια

18’ δυνατό σουτ για την ομάδα του ΠΑΟΚ του Ρωμανίδη στα χερια του Γουπου

19’ απ ευθειας χτύπημα φάουλ του Κοντοθανάση με την μπάλα να φεύγει λιγο αουτ

27’ ωραιος συνδυασμος των Κωστούλα και Μουλτσιά με τον τερματοφύλακα της Κρηστώνης να μπλοκάρει σταθερά

29’ απ ευθειας φαουλ των φιλοξενουμένων με τον Τσολακίδη σημαδεύει τη συμβολη των δοκων του Γουπου

31’ εκτέλεση φαουλ απο πλαγια του Κοντοθανάση με τον Κακάμη να σουτάρει εκτός εστίας

33’. ωραίος συνδυασμος Κουκούλη και Μουλτσιά με τον τελευταίο να σουτάρει πανω απο την εστια

40’ γκολ για τους φιλοξενούμενους , ο Ιωαννίδης εκτελεί απ ευθειας φαουλ απ τα πλαγια, η μπάλα κοντραρει σε παιχτη του ΠΟΕ και αργά καταλήγει στα βάθος της εστίας

55′ η ομάδα της Ελασσόνας προσπαθεί με το πρώτο σουτ στο β΄ημίχρονο του Κακάμη να φεύγει λίγο άουτ

57’ η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τον ΠΟΕ, τετ-α-τετ του Κωστούλα με τον αντίπαλο τερματοφυλακα να αποκρούει την μπάλα

67′  σεντρα απο φαουλ του Κοντοθανάση ο Ματουλας πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα πανω απο εστια

74′ και 76′ δύο ακυρα γκολ με τον Κωστούλα να σημειώνεται και στις δύο φάσεις σε θέση οφσαιντ

85′ ωραίος συνδυασμος τριών παιχτών των φιλοξενούμενων με τον Ρούστεμ να σουτάρει στα ποδοα αμυντικων του ΠΟΕ

49’ τελευταία αξιόλογη φάση του ματς για την ομάδα της Κρηστώνης και τον Χατζηασλανίδη να σουτάρει στα χερια του Γουπου

ΠΟ Ελασσόνας (Νίκος Φώλλας): Γούπος, Κακάμης, Καραμούλας, Λαγός (85′ Σεμερτζίδης), Περτζιόνι, Κοντοθανάσης, Ιγγλέζος (67′ Ματούλας), Τσάτσος (59′ Γκαμπέτας), Κωστούλας, Κουκούλης (59′ Καραγκούνης), Μουλτσιάς

ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Βασίλης Παμπορίδης):Κυριακίδης, Χατζηλιάδης, Ιωαννίδης, Μαυροκεφαλίδης, Ματετζίδης, Ρούστεμ (70′ Κόλα), Ευθυμιάδης, Τσολακίδης, Χατζησλανίδης, Ρωμανίδης (59′ Μπελιτσάς), Ιωαννίδης Γ. (59′ Ιωαννίδης Σ.)

Διαιτητές: Τσίντζας Θεσσαλίας, Αλέκος Θεσσαλίας, Κίττος Θεσσαλίας, Τουτούκης Τρικάλων