Ήττα – σοκ στην Γιάννουλη για τον Οικονόμο

Ήττα – σοκ υπέστη στην Γιάννουλη ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, καθώς η τοπική Δήμητρα που μέχρι τώρα δεν είχε καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα επικράτησε με 1-0, ενώ το αποκορύφωμα της κακοδαιμονίας των φιλοξενουμένων ήταν ότι στην εκπνοή του αγώνα απώλεσαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν από τα 11 μέτρα.Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου αλλά και την έλλειψη κλασσικών ευκαιριών, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οπότε καταγράφηκε το επικίνδυνο σουτ του Ντούφα (5′) που απέκρουσε ο Βιλανάκης και απομάκρυναν οριστικά οι αμυντικοί.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γιαννουλίτες στο 65′ εκμεταλλευόμενοι ασυνεννοησία στα μετόπισθεν των Τσαριτσανιωτών, βρήκαν την ευκαιρία να σκοράρουν από κοντά με τον Γιώργο Καρβούνη, ενώ η αντίδραση του Οικονόμου απέφερε τρεις καλές στιγμές με τους Λαγιόκαπα (66′), Δ.Μουλτσιά (72′) και Αλεξόπουλο (89′).Στο 90’+4′ το σουτ του Πούτα αποκρούστηκε από το αριστερό δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Ντούφας ανατράπηκε από τον Ματσικόπουλο.Την ευθύνη της εκτέλεσης του πέναλτυ ανέλαβε ο Στέλιος Δραχαλίβας που είδε, όμως, τον τερματοφύλακα Βιλανάκη να αποκρούει εντυπωσιακά και να διατηρεί την νίκη για την ομάδα του.
Τον αγώνα διηύθυνε ο Δημήτρης Μίχος (βοηθοί οι Χρήστος Νάκας – Παναγιώτης Ντελέζος), ο οποίος ελέγχεται για την ανοχή που έδειξε προς τον Αμπατζίδη των γηπεδούχων (τον παρατήρησε με κίτρινη κάρτα στο 22′ αλλά δίστασε να τον αποβάλει σε μεταγενέστερες παραβάσεις).
ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Αχιλλέας Μανάκας – Θάνος Δουζένης): Βιλανάκης, Αρσένης, Ματσικόπουλος, Αλατάς, Σαπάκος, Μπουκουβάλας, Γ.Καρβούνης, Μπαμπάλης, Χατζηγρηγορίου (59′ Καρέλας), Νάστας, Αμπατζίδης (83′ Κουρούτσαλης).
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Γιώργος Λυκοκώστας – Νίκος Καραμήτσιος): Ν.Δραχαλίβας, Ντούφας, Μπουμπουνάρας, Αυλογιάρης, Αλεξόπουλος, Καραμπίνας (84′ Γεωργούλης), Λαγιόκαπας (67′ Δ,Μουλτσιάς), Πούτας, Κίτσιος (84′ Δριστέλας), Κ.Καρβούνης (67′ Μιφτάρι), Στ.Δραχαλίβας.