ΑΕΛ – ΑΕΚ: 2-4 Ματς θρίλερ στο Αλκαζάρ

Η ΑΕΚ   μέχρι το 70′ ήλεγχε το παιχνίδι, προηγούμενη με 0-2 από τα γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα (14′, 43′), αλλά η ΑΕΛ έφερε τα πάνω-κάτω και ισοφάρισε με γκολ του Νικολιά (71′) και ασύλληπτο σουτ του Ακούνια (80′).

Κι όμως το ματς δεν είχε τελειώσει ακόμα! Αμέσως μετά η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λιβάι Γκαρσία, σε γέμισμα από φάουλ στο 90’+3′, με τον Ευαγγέλου να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουκάντζο αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και στην αντεπίθεση ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Σιμάνσκι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-4 και χάρισε οριστικά τη νίκη στην ΑΕΚ.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γκράουρ (63′ Μπέρτος), Μπεν-Χατίρα, Ακούνια, Μιλοσάβλιεβιτς (63′ Μουκάντζο), Στίφλερ (53′ Νικολιάς), Κολομπίνο, Νούνιτς (87′ Χουσίνο), Γιακιμόβσκι
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης (54′ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (74′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (74′ Σιμόες), Ανσαριφάρντ