Αθλητισμός

Σαρωτικός ο Οικονόμος Τσαριτσάνης (ΦΩΤΟ)

“Ομοβροντίες” στο “Γεώργιος Μητσιμπόνας”: 9-1.
Με την ευρεία νίκη 9-1 επί της Δόξας Αργυροπουλίου ολοκλήρωσε τους εντός έδρας αγώνες του ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, ο οποίος μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.Παρά το γεγονός αυτό, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τέτοια που η “απάντηση” των “πρασίνων” ήταν άμεση και ηχηρή.
Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν στο 7′ την πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Κίτσιος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μουλτσιά που απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ πήραν το προβάδισμα στο 21′ με σουτ του άλλοτε παίκτη του Οικονόμου Ανδρέα Βογιατζή που αξιοποίησε την προσπάθεια του Τσιρογιάννη.Στο 22′ με σουτ ο Σεμερτζίδης και παρά την προσπάθεια του Κιλιργιώτη ισοφάρισε, ενώ ο ίδιος εξ επαφής από γύρισμα του Μπουμπουνάρα “έγραψε” το 2-1 στο 30′.Με κοντινό σουτ στο 34′ ο Δριστέλας σημείωσε το 3-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εξαιρετικά αποτελεσματικοί και στο 54′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Μπουμπουνάρα (καταλογίστηκε σε ανατροπή του Δ.Μπακογιάννη) πέτυχαν το 4-1, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Σταμάτη σε διάστημα ενός λεπτού (63′ – 64′) με ισάριθμα σουτ.
Στο 65′ καταγράφηκε η καλύτερη στιγμή των φιλοξενουμένων στο δεύτερο ημίχρονο με την επικίνδυνη κεφαλιά του Κάσα που απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Μουλτσιάς, ενώ στο 73′ ο Σεμερτζίδης από κοντά ευστόχησε για το 7-1, μετά το γύρισμα του Δριστέλα.Στο 76′ ο Ματούλας πραγματοποίησε ατομική προσπάθεια και μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε υποδειγματικά τον Κιλιργιώτη (8-1), ενώ το σκορ έκλεισε στο 82′ με διαγώνιο σουτ ο Σεμερτζίδης μετά την πάσα του Δ.Μπακογιάννη, σημειώνοντας με τον τρόπο αυτό το δεύτερο φετινό “καρέ” τερμάτων του.
Εύκολο ήταν το έργο του διαιτητή Γιάννη Βαλιώτη και των βοηθών του Γρηγόρη Δεδικούση – Γιάννη Μπασινού.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Βασίλης Μπακογιάννης): Μουλτσιάς, Γεωργούλης, Μπουμπουνάρας, Αυλογιάρης, Μιφτάρι (51′ Δ.Μπακογιάννης), Γκόλτσιος (46′ Λαζαρίδης), Δριστέλας, Γκαραλιάκος, Σεμερτζίδης, Ματούλας, Σταμάτης.
ΔΟΞΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΙΟΥ (Γιώργος Τζαφέρης) : Κιλιργιώτης, Μπουρονίκος, Τσιρογιάννης, Σ.Λέκα, Μρούκου, Καραστέργιος, Ν.Βουγιατζής, Α.Λέκα, Α.Βογιατζής (57′ Καρκαντζιάς), Δ.Κίτσιος, Δεμίσης (46′ Κάσα).