Ψυχωμένος στην Ανάβρα ο Οικονόμος, 1-1 στο ντέρμπυ κορυφής

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Οικονόμος στάθηκε “όρθιος” στο ντέρμπυ κορυφής στην Ανάβρα με αντίπαλο τον Δωτιέα Αγιάς, με τον οποίο διατηρήθηκαν έτσι ισόβαθμοι στην κορυφή, αποκτώντας όμως συγκάτοικο τον Παναγροτικό Νίκαιας.Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο (έστω και αν αγωνίζονταν χωρίς τον αδίκως αποβληθέντα στο παιχνίδι με τον ΑΟ Μαυροβουνίου Ερβίν Πεπκολάι) και έφθασαν στην ισοφάριση με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.
Ο Δωτιέας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 14′ με τον Γιώργο Λεσάι που αξιοποίησε πάσα του Παπαγιαννούλη και πλάσαρε εύστοχα, παρά την προσπάθεια του Νούσια να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του, ενώ στο 18′ επικίνδυνο σουτ του Μακρή εξουδετέρωσε ο Νούσιας.Στο 39′ οι Τσαριτσανιώτες πλησίασαν στο 1-1 αλλά το σουτ του Πούτα απέκρουσε ο Μάλτζαρης, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του.
Στο δεύτερο ημίχρονο, σταδιακά οι “πράσινοι” του Νίκου Φώλλα ανέβασαν τον ρυθμό τους και στο 49′ κοντινό σουτ του Σεμερτζίδη έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μάλτζαρη.Στο 79′ μετά από ενέργεια του Δραχαλίβα, το ευθύβολο σουτ του Ντούφα κόντραρε σε σώμα αμυνομένου, ενώ στο 86′ απ’ ευθείας φάουλ του ιδίου κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί “Γ”.Η οργανωμένη πίεση των Τσαριτσανιωτών δικαιώθηκε στο 90′, όταν ο Δραχαλίβας έκανε μία εντυπωσιακή προσπάθεια από αριστερά, σέντραρε παράλληλα και ο επερχόμενος Γιάννης Βλαχάκης με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε.
Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Γιάννη Ντελέζου (Κώστας Γκαρέλης – Γρηγόρης Δεδικούσης), ο οποίος για να ελέγξει τον αγώνα χρησιμοποίησε συνολικά 13 φορές την κίτρινη κάρτα.Αυτός που “πλήρωσε” πειθαρχικά ήταν ο Τσιρογιάννης του Δωτιέα, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90’+4′.
ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Δημολιός, Κορλός (57′ Χατζής), Τσακάλι, Παπαγιαννούλης (85′ Μάνικος), Μακρής (85′ Μπλατσέρι), Ντακούλας, Πατσιωτός (57′ Κορτσάρι), Σούμπαση (65′ Τσιρογιάννης), Λεσάι.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Νίκος Φώλλας – Νίκος Καραμήτσιος): Νούσιας, Μιφτάρι, Στ.Δραχαλίβας, Σουγλής, Αυλογιάρης, Αθανασούλης, Βλαχάκης, Πούτας (90’+4′ Πάτσης), Σεμερτζίδης (90’+2′ Δ.Μουλτσιάς), Κατσαρός (46′ Ντάλλας), Ντούφας.
* Παρών στο γήπεδο Ανάβρας και ο δήμαρχος Αγιάς Αντώνης Γκουντάρας, γνωστός για τα φίλαθλα αισθήματά του.
* Πέντε από τους ποδοσφαιριστές του Δωτιέα έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν στην Τσαριτσάνη.Πρόκειται για τους Τσακάλι, Παπαγιαννούλη, Χατζή, Μάνικο και Μπλατσέρι, ενώ θητεία στον Οικονόμο έχει και ο νυν προπονητής των Αγιωτών Τάσος Μπεριτζάς (κατά τον α’ γύρο της περιόδου 2015-2016, στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής).