Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΟΕ

Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΟΕ το απόγευμα της Κυριακής, απέναντι σε έναν αντίπαλο που πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό για να πετύχει ένα τέρμα και να φτάσει στην ισοφάριση. Η ομάδα της Ελασσόνας κέρδισε με 1 – 0 τον Αμβυσσέα  Διστόμου και συνεχίζει το σερί των θετικών αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής.

Οι κυανόλευκοι του Βαγγέλη Μόρα έπαιξαν με πάθος, απέφυγαν σε μεγάλο βαθμό τα λάθη, ήταν συγκεντρωμένοι στο στόχο και πέτυχαν το γκολ  στο 13′ με δυνατό σουτ του Τόλιου.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν δυνατά  με καλή παρουσία στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έδωσαν τα πάντα για τη νίκη, ωστόσο εκείνο που τους έλειψε ήταν το γκολ, αν και έφτασαν πολύ κοντά όταν στο 50′ μετά από σουτ του Δήμου η μπαλα χτύπησε στο δοκάρι του Γούπου.

Με σύμμαχο τον καλό καιρό αρκετοί ήταν οι φίλαθλοι στις κερκίδες απόλαυσαν ένα καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να αποδίδουν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.

Το φιλμ του αγώνα:

9’ δυνατό γεμάτο σουτ λίγο αόυτ από το νέο απόκτημα του ΠΟΕ , τον Francis Daniel Ntoulag (άφησε θετικές εντυπώσεις)

13′ γκολ μετά από ωραίο συνδυασμό του Γκαμπέτα με τον Γκουντρουμπή η μπάλα φτάνει στον Τόλιο ο οποίος με σουτ απο το υψος της μεγαλης περιοχης σημειώνει το  1- 0

16′  δυνατο σουτ του Γκαμεπετα στα σωματα της αμυνας

21’ ωραια προσπαθεια του Τόλιου  σεντρα σουτ  η μπαλα καταλήγει αουτ

22’ σουτ του Δήμου λίγο  πανω από την εστία του Γούπου

26’ πλαγιοκοπηση απο Ματουλα σεντρα στον Γκαμπετα προλαβαν οι αμυντικοι του Αμβυσσέα

28’  σουτ και πάλι του Δήμου στην αγκαλια του Γουπου

30’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτυ μετά καθετη πασα του Μπαλντά  στον Αλμπάνη

37′ κίτρινη κάρτα στον Νταμπώση

44′  ευξαιρία για το Δίστομο, παραλληλη σεντρα του Κυπραίου δεν προλαβε τη μπάλα ο Βιένας

50′  δοκαρι για τους φιλοξενούμενους μετά από δυνατό σουτ του Δήμου

52’  διαγώνιο σουτ  σουτ του Γεωργουσόπουλου με τη μπάλα να καταλήγει λιγο εξω από την εστια του ΠΟΕ

54’ συνδυασμός με κεφαλιες από τους παιχτες του Αμβυσσέα στην περιοχη των γηπεδούχων, ο Γούπος καθάρισε τη φάση.

57′ σουτ του  Περτζίονι λίγο έξω απο τα δοκάρια του Πάιτου

65’ κιτρινη καρτα στον Φουρκιώτη

71’ ο Γκουντρουμπής συνδυάζεται ωραία με τον Καραγκούνη με τον τελευταίο να σουτάρει λίγο έξω απο την εστία

72’ κιτρινη κάρτα στον Βιένα

76′ κόκκινη καρτα στον Φουρκιώτη (δεύτερη κίτρινη)

82′ μετά απο κορνερ ωραίο σουτ του Ιωάννου αποκρούει ο τερματοφυλακας του ΠΟΕ

83′ κιτρινη κάρτα στον Δήμου

85′ απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Δήμου, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς

87’ κιτρινη κάρτα στον  Λαγό

89′ κίτρινη κάρτα στον Κυπραίο Χαρ.

90′ κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη

Διαιτητές του αγώνα: Κεχαγιάς (Κοζάνης), Σφυρής (Θεσσαλίας) και Αναστασίου (Θεσσαλίας)

ΠΟΕ (Βαγγέλης Μόρας): Γούπος, Νταμπώσης, Κακάμης, Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανάσης (64′ Ιγγλέζος) , Γκαμπέτας (81΄Περτζιόνι), Francis, Γκουντρουμπής (88′ Μουξιός), Ματούλας (64′ Καραγκούνης), Τόλιος (64′ Αρσένης).

Αμβυσσέας Διστόμου (Γιάννης Λύτρας): Πάιτος, Αντωνόπουλος, Κυπραίος Χαρ. Ιωάννου, Πούλος Οδ. Μπαλντάς, Βιένας, Βλάχος (74′ Κυπραίος Μιχ), Γεωργουσόπουλος, Γήμου, Αλμπάνης.