Αθλητισμός

Νίκη για Οικονόμο, «Χ» οι υπόλοιπες Λαρισινές της Γ΄ Εθνικής

Μία νίκη και δύο ισοπαλίες περιελάμβανε η πρεμιέρα του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής για τις ομάδες του Νομού μας στην 3η Εθνική κατηγορία.

Τη νίκη πέτυχε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης που επικράτησε στο «Γεώργιος Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης με 2 – 1 του Ερμή Αμυνταίου χάρις σε τέρματα των Κοντοθανάση (22′ πέναλτι) και Μουλτσιά (87′ πέναλτι). Νωρίτερα είχε ισοφαρίσει στο 59′ ο Ρωμαίος.

Βαθμό στον ΠΟΕ έδωσε στο 87ο λεπτό ο Δημήτρης Ματούλας από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι, ισοφαρίζοντας το γκολ του Κόκκινου από το 3ο μόλις λεπτό στον Παλαμά από τον ομώνυμο Ατρόμητο.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το Λαρισινό ντέρμπι στο Μακρυχώρι μεταξύ του Αετού και του Ηρακλή Λάρισας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου «πέρασε» με 0 – 3 από την Κοζάνη. «Διπλό» και η ομάδα του Γιάννη Μπουρνάκα των πολλών Λαρισαίων, Α.Ο. Σελλάνων, στα Μετέωρα με 0 – 1.

Νίκες για Καρίτσα (0 – 1 με Μακεδονικό Φούφα) και Αναγέννηση Καρδίτσας (2 – 0 τον Π.Ο. Φήκης). Ρεπό είχε η ομάδα του Δία Δίου.