Η ΑΕΛ πήρε στο φινάλε το ντέρμπι της Καρδίτσας και συνεχίζει στο κυνήγι της Βέροιας

Σπουδαίο διπλό επί της Αναγέννησης Καρδίτσας πήρε η ΑΕΛ στον Βόρειο Όμιλο της Superleague 2, αφού επικράτησε 3-2 με γκολ σε «νεκρό» χρόνο και συνεχίζει να κυνηγά την πρωτοπόρο Βέροια που νίκησε δύσκολα με 1-0 τον Ολυμπιακό Β’. Στις νίκες επέστρεψαν ΑΕΚ Β’ και Παναθηναϊκός Β’ στον Νότιο Όμιλο.

Βόρειος Όμιλος

Το «χρυσό» γκολ του Γλυνού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ΑΕΛ που παραλίγο να χάσει τη… γη κάτω από τα πόδια της στο ματς με με την Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν με 2-0 πριν το μισάωρο με γκολ των Ογκμπόε (6′)΄και Νικολιά (21′), ενώ στο 38′ αστόχησαν σε πέναλτι -σε φάση που αποβλήθηκε ο Λαρέα για την Αναγέννηση- με τον Κολομπίνο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Ακόμα και με 10 παίκτες όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφεραν τούμπα το ματς με τους Πλέγα (73′) και Μπαντιμπανγκά (88′) να ισοφαρίζουν σε 2-2, πριν τελικά ο Γλυνός γίνει ο ήρωας της αναμέτρησης.