Επικράτησε χάρη σε ένα “ονειρικό” τρίλεπτο 4-1

Εντυπωσιάζοντας με την αποτελεσματικότητά του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης επικράτησε του Σμόλικα με 4-1 και οδηγεί την “κούρσα” της Α’ DeTox Kατηγορίας μαζί με τον “γείτονά” του ΠΟ Ελασσόνας.Οι Φαλανιώτες, από την πλευρά τους, στάθηκαν ισάξιοι στον αγωνιστικό χώρο αλλά είδαν τα πάντα να καταρρέουν σε ένα “εφιαλτικό” γι’αυτούς τρίλεπτο.
Στο 16′ οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν από επικίνδυνη θέση φάουλ με τον Γκαραλιάκο, το οποίο εξουδετέρωσε χωρίς δυσκολία ο Παπαγιάννης, ενώ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν πολύ κοντά στο γκολ με σουτ του Κακαβίτση στο 18′ (έφυγε πάνω από τα δοκάρια) και κεφαλιά του ιδίου στο 23′ (απέκρουσε σε κόρνερ ο Ν.Δραχαλίβας).Στο 27′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματούλα, ο Θεόδωρος Γανός με περίτεχνη ενέργεια έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).Στο 43′ ήλθε η “απάντηση” του Σμόλικα με τον άλλοτε παίκτη του Οικονόμου Σωτήρη Πατσή, ο οποίος προχώρησε από δεξιά και σούταρε στην κλειστή γωνία του Δραχαλίβα ισοφαρίζοντας σε 1-1, παρά την προσπάθεια του τελευταίου να αποτρέψει το γκολ.
Στην επανάληψη τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το 66′, οπότε από εκτέλεση φάουλ του Ματούλα με κεφαλιά ο Μιχάλης Αυλογιάρης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Τσαριτσανιώτες, ενώ δύο λεπτά αργότερα από γύρισμα του Τσούτσα ο νεοεισελθών Κυριάκος Σεμερτζίδης εξ επαφής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1.Πριν ουσιαστικά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλάθλων, ο Σεμερτζίδης στο 69′ με σουτ από 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” του Παπαγιάννη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.Στο 86′ οι νικητές “άγγιξαν” την επιτυχία ενός ακόμη γκολ με κεφαλιά του Βασιλειάδη (από σέντρα του Ματούλα), την οποία απέκρουσε ο Πολύζος προ της γραμμής τέρματος.
Τον αγώνα διηύθυνε ακριβοδίκαια ο Κώστας Δημεράς, ο οποίος είχε την συνδρομή των βοηθών Δημήτρη Δίχρη – Βαγγέλη Καραμαγκιόλα.Μοναδική φάση που προκάλεσε συζητήσεις ήταν η (έγκαιρη πάντως) υπόδειξη του δευτέρου για οφσάιντ σε προφανή ευκαιρία των φιλοξενουμένων για γκολ στο 31′.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Βασίλης Μπακογιάννης): Ν.Δραχαλίβας, Μιφτάρι, Ηλ.Γκαντούνας, Αυλογιάρης, Γανός (73′ Γκόλτσιος), Αθανασούλης, Τσούτσας (83′ Κωνσταντίνου), Κατσιαντώνης (83′ Ν.Γκαντούνας), Γκαραλιάκος (58′ Βασιλειάδης), Ματούλας, Στ.Δραχαλίβας (58′ Σεμερτζίδης).
ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Νίκος Χρόνης): Παπαγιάννης, Πόνηρος, Πατσής (73′ Γκιόνα), Πολύζος, Αλατάς, Τάφα, Νερπιέτρι, Ζαμπέτας (73′ Φούντογλου), Κακαβίτσης, Γκαλμπογκίνης, Χριστακέας.