Παλικαρίσια ανατροπή της ΑΕΛ με Βέροια

Με ανατροπή και παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, η ΑΕΛ πέτυχε πολύτιμη νίκη με 2-1 επί της Βέροιας στη Λάρισα, σε αναμέτρηση για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου με τον Τόνι Κάλβο, αλλά ο Γκαγέχο (στο ντεμπούτο του) ισοφάρισε στο 54΄ και οι «βυσσινί» πήραν τη νίκη με πέναλτι του Ναζλίδη στο 82΄, αν και είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 59΄, λόγω αποβολής του Ντοντό.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε στην ώρα του αφού τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί της ΑΕΛ έκαναν βαριά την ατμόσφαιρα, ενώ η άπνοια… καθήλωσε τον καπνό και δεν βοήθησε στο να απομακρυνθεί εύκολα. Το διαιτητικό τρίο αποφάσισε να πάει στα αποδυτήρια, με το παιχνίδι να ξεκινά με 16 λεπτά καθυστέρηση…

Το παιχνίδι ήταν αρχικά μοιρασμένο, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ και να χάνουν ευκαιρίες. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που ανέβασε στροφές άγγιξε το γκολ στο 44′ με τον Ντέλετιτς, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η Βέροια έφτασε στο 0-1. Στο 45+8′ και μετά από εξαιρετική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Άρτσε έδωσε στον Κάλβο, που με ωραία κίνηση και ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ισπανού στη Superleague μετά από τις 18 Απριλίου 2010.

Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (45+11′) αλλά ο Καπετάνος δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά την εκτέλεση φάουλ του Σαρπόνγκ και έστειλε την μπάλα άουτ. Οι “βυσσινί” μπήκαν στην επανάληψη αποφασισμένοι να ανατρέψουν το παιχνίδι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 54′. Μετά από σέντρα του Ρέντζα, ο Γκαγένο εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Καντιμοίρη και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα, η σέντρα – σουτ του Ισπανού σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της “βασίλισσας του Βορρά”. Στο 59′ όμως η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Ντοντό είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα (για “θέατρο”) και έφυγε για τα αποδυτήρια.

Η Βέροια πίεσε για να πάρει και πάλι.. κεφάλι στο σκορ και στο 76΄είχε δοκάρι με την εξαιρετική κεφαλιά του Λινάρδου. Τελικά, οι “βυσσινί” πήραν αυτή τη μεγάλη νίκη, με τον Ναζλίδη να διαμορφώνει στο 82′ το τελικό 2-1

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας (46΄ Γκαγέχο), Φάρκας, Μονιάκης, Μασαλέσα, Φατιόν, Ντοντό, Ναζλίδης (88΄ Τικίτο), Ικάουνιεκς (46΄ Κουτσιανικούλης), Ντέλετιτς

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Μαλόν (80΄ Μίλιεβιτς), Ασίγκμπα, Καλί, Χαροντάκης, Λινάρδος, Μπαλάφας, Αρτσε, Σαρπόνγκ (63΄ Βασιλαντωνόπουλος), Τόνι Κάλβο, Καπετάνος