Αθλητισμός

Πήρε τη νίκη που ήθελε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης

Με εκπληκτικό αποτέλεσμα αλλά και πολύ καλή εμφάνιση συνδύασε την πρώτη του παρουσία στον πάγκο του Οικονόμου ο νέος προπονητής Νίκος Φώλλας, σε ένα παιχνίδι που αν δεν ήταν νικηφόρο θα έμπλεκε σε μεγάλες περιπέτειες την ομάδα της Τσαριτσάνης. Στον “τελικό” της παραμονής με αντίπαλο τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν απόλυτα συνειδητοποιημένοι για την κρισιμότητα της αναμέτρησης και έφθασαν στην επικράτηση με το ευρύ 4-1, δημιουργώντας πρόσθετη νότα αισιοδοξίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι για τους Τσαριτσανιώτες, καθώς στο 9′ με ευθύβολο σουτ ο Δραχαλίβας έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” του Πρίφτη, ανοίγοντας το σκορ (1-0).Στο 25′ ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέτρεψε το δεύτερο γκολ, αποκρούοντας ενστικτωδώς το σουτ του Μουλτσιά εξ επαφής σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α- τετ, μετά την σέντρα του Γκαμπέτα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+2′) ο Κουβελάς έπιασε από αριστερά σέντρα – σουτ που αποκρούστηκε από την εξωτερική πλευρά του οριζοντίου δοκαριού και κατέληξε άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Πρίφτης βγήκε και πάλι νικητής στην  “μονομαχία” του με τον Μουλτσιά, αποκρούοντας σε κόρνερ και κρατώντας  την ομάδα του “μέσα” στο παιχνίδι. Η ομάδα της Μαγνησίας άσκησε πίεση στην συνέχεια, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Νούσια. Από την πλευρά του, ο Οικονόμος βρήκε χώρο και με την τακτική των αντεπιθέσεων διεκδίκησε το 2-0, το οποίο τελικά πέτυχε στο 77′ με τον Μουλτσιά που διήνυσε το μισό γήπεδο και με διαγώνιο σουτ νίκησε αυτή την φορά τον Πρίφτη.

Στο 83′ σε νέα υποδειγματική επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων, ο Γκαμπέτας “έβγαλε” στην πλάτη της αμυντικής γραμμής τον Δραχαλίβα, που προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα, εν μέσω αποθέωσης. Χαρακτηριστικό είναι ότι και τα τρία γκολ μέχρι εκείνη την στιγμή επιτεύχθηκαν από παίκτες που αποτελούν γέννημα – θρέμμα της Τσαριτσάνης. Η ομάδα του Στεφανοβικείου μείωσε στο 84′ με σουτ του Αναστασίου που σούταρε ανενόχλητος μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά στο 90’+1′ ο Γκαμπέτας πάσαρε στον Μπάμη που από δεξιά με άψογο “τελείωμα”, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Κοζανίτη Κώστα Κεχαγιά και των βοηθών του Θωμά Βογδόπουλου- Θεόδωρου Παπαδόπουλου. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Μπαλογιάννης (38′ – συμπλήρωσε τέσσερις), Μπάμης (51′ – συμπλήρωσε επτά), Γκαμπέτας (85′ – συμπλήρωσε τέσσερις) των γηπεδούχων και οι Λάϊος (8′), Σπ.Καραπλιάγκος (49′) των φιλοξενουμένων.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Μάρκο, Καρλιάμπας, Γαλάνης, Μπάμης, Δραχαλίβας, Γκαμπέτας, Καραλούλης, Μουλτσιάς (79′ Ντούφας), Μπαλογιάννης, Τόλιος (66′ Δραγατσίκης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΒΙΚΕΙΟΥ (Στέλιος Αρσένος): Πρίφτης, Καραμπούζης, Γιαουπλάρι (75′ λ.τρ. Κ.Καραπλιάγκος), Σπαθής (63′ Κυριάκος), Λάϊος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (80′ Αλαμάνης), Αλεξίου, Αναστασίου, Ζιάκας (74′ Καλύβας), Μούτσα Μπλέντι.