Αθλητισμός

Ο αρχηγός Λάζαρος Κουμπούρας έδωσε τη νίκη στον Οικονόμο

Με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Λάζαρο Κουμπούρα στο τέταρτο λεπτό του πρόσθετου χρόνου, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Στυλίδα, επικρατώντας με 2 – 1 και – παράλληλα – πραγματοποίησε το πιο καθοριστικό βήμα για την παραμονή του στην Γ’ Εθνική.

Ταυτόχρονα, η εξέλιξη αυτή ήταν καταδικαστική για τους
γηπεδούχους που, με νέο προπονητή τον Αχιλλέα Καμπά, έπαιξαν το
τελευταίο τους “χαρτί” στην προσπάθειά τους για την διεκδίκηση της
σωτηρίας, χωρίς όμως το πάθος που επέδειξαν να τους οδηγήσει σε
βαθμολογική συγκομιδή.

Από την πλευρά τους, οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Κατσάρα, που επέστρεψαν για πέμπτη φορά φέτος νικητές στην Τσαριτσάνη από εκτός έδρας αναμέτρηση, έκαναν κατάθεση ψυχής, έστω και αν δεν απέφυγαν λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.Δικαιωματικά, πάντως, επιβραβεύονται με την διατήρησή τους στην κατηγορία, εξαργυρώνοντας την συνολική τους φετινή προσπάθεια.

Η ομάδα της Φθιώτιδας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα του αγώνα (8′), με τον Βαρυπάτη που βρέθηκε απέναντι στον Αναστασίου αλλά πλάσαρε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ στο 25′ σουτ του Ξεζώνοτου έφυγε επίσης άουτ.

Στο 33′, μετά από κόρνερ του Τόλιου, δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων αλλά τα διαδοχικά σουτ των Μουλτσιά και Κουμπούρα κόντραραν στα σώματα.Τρία λεπτά αργότερα, ο Τόλιος εκτέλεσε από αριστερά φάουλ και ο Κουμπούρας “βρήκε” την μπάλλα όσο χρειαζόταν
για να την στείλει στα δίχτυα του Μήτσου ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Στο 42′ σουτ του Μανιά μπλόκαρε ο Αναστασίου, ενώ με το ξεκίνημα του
δευτέρου ημιχρόνου (49′) ο 20χρονος τερματοφύλακας του Οικονόμου βγήκε
νικητής σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον έμπειρο Ακασού, αποτρέποντας
την ισοφάριση.

Ακολούθησε ένα 15λεπτο, κατά το οποίο οι Τσαριτσανιώτες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά.

Στο 55′ ο Μπαλογιάννης με σουτ εκτός περιοχής σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 56′ ο Γκαμπέτας πλάσσαρε πάνω στον τερματοφύλακα Μήτσου.

Στο 59′ μετά από κόρνερ του Μπαλογιάννη, ο Μουλτσιάς σούταρε προς την εστία για να αποκρούσει προ της γραμμής τέρματος ο Τέγος, ενώ στο 68′ μετά από νέο κόρνερ του Μπαλογιάννη, η κεφαλιά του Χάμου έφυγε ελάχιστα πιο πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Στο 71′, με λανθασμένη υπόδειξη του α’ βοηθού, καταλογίστηκε φάουλ υπέρ
της Στυλίδας στο ύψος του πάγκου της και, μετά την εκτέλεση του
Βαρυπάτη, ο Ζωγράφος (αρχηγός της φθιωτικής ομάδας) με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1 – 1.

Η εξέλιξη αυτή αναζωογόνησε τις ελπίδες των γηπεδούχων που, όμως,
δεν δημιούργησαν “καθαρή” φάση για την ολική ανατροπή του σκορ.

Στο 89′ σε προσπάθεια του Μουλτσιά η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι στήριξης του Μπουσάϊ, οπότε ο διαιτητής έκρινε ότι δεν συνέτρεχε περίπτωση καταλογισμού πέναλτι, ενώ στο 90’+2′ ο Ακασού (κατόπιν πεισματικής οδηγίας από τον πάγκο) αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, προκειμένου να εκτίσει ποινή μόνον μίας αγωνιστικής (με την πρώτη είχε συμπληρώσει επτά).

Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει ακόμη:Στο 90’+4′ ο Κουμπούρας