Αθλητισμός

Κερδίζει και… ανεβαίνει ο Οικονόμος

Μία ακόμη σημαντική νίκη πέτυχε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, επικρατώντας των Βουναίνων με 3 – 1 στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς και έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας, πλέον η ομάδα του Κώστα Κατσάρα κάνει σχέδια κατάκτησης της κορυφής της «μεγάλης» κατηγορίας.

Προβάδισμα για τους γηπεδούχους έδωσε μόλις στο 6ο λεπτό ο προωθημένος για τη στημμένη… μπάλα, Λάζαρος Κουμπούρας, που εκμεταλλεύτηκε αναμπουμπούλα στην άμυνα των Βουναίνων, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Τόλιου και με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους Τσαριτσανιώτες.

Πριν όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η Α.Ε. Βουναίνων έφτασε στην ισοφάριση χάρις σε ασταθή απόκρουση του Παναγιώτη Νούσια από σέντρα – σουτ του Ηλία Μερτζανίδη και προβολή του Κέβιν Καζάνι στην επαναφορά στο 9ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν την απάντηση πριν βγει το πρώτο μέρος. Όταν στο 41′ με σέντρα του Αντώνη Πούτα και κεφαλιά του Ζηρδέλη, ο Οικονόμος πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ και αυτή τη φορά φρόντισε να μην το χάσει έως και το φινάλε, τουνατντίον μάλιστα το διεύρυνε κιόλας στην επανάληψη.

Το τελικό 3 – 1, διαμόρφωσε στο 71′ με κεφαλιά ο Σωτήρης Χάμος μετά από εκτέλεση φάουλ του Αντώνη Πούτα, με τους γηπεδούχους να έχουν και δύο δοκάρια. Ένα στο 43′ με τον Δημήτρη Τόλιο και άλλο ένα στο 77′ με τον Κακαράντζα.

Οι Συνθέσεις

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραΐσκος (46′ Ντούφας), Πούτας, Κολιός, Κουμπούρας (72′ Λεβέντης), Χάμος, Γκαμπέτας (60′ Παληγιάννης), Καραλούλης, Ζηρδέλης, Τόλιος (69′ Κακαράντζας), Δραχαλίβας.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Κουκουφίκης, Καρέντζος, Γιουρούκης, Αγγλόπουλος Γ., Μερτζανίδης Ηλ., Κατσιώτης, Καζάνι Κ., Χριστοδούλου, Μερτζανίδης Φ., Ξαφάρας, Ραπτόπουλος.