Εμεινε στο “Χ” η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήξερε ότι με τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι με τον ΠΑΣ θα έκανε ίσως το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της, δημιουργώντας μία καλή διαφορά από τους διώκτες της .

Το τελικό 1-1 διατηρεί πλέον τον προβληματισμό και την αβεβαιότητα για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, που παρουσιάσει τα γνωστά της μειονεκτήματα στην αμυντική λειτουργία και κυρίως στην επιθετική της αδυναμία, πέφτοντας μάλιστα πάνω και σ’ έναν εντυπωσιακό Πασχαλάκη.

Με επιθετικό πνεύμα

Σημαντική αναμέτρηση για την ΑΕΛ η «μονομαχία» της με τον ΠΑΣ και ο Σάκης Τσιώλης, επέλεξε να παρατάξει μία 11άδα με επιθετικό πνεύμα, με στόχο να πιέσει τον αντίπαλό της και να τον κρατήσει κοντά στην εστία του.

Αρχικά ο σχεδιασμός δεν έδειξε να αποδίδει, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν απειλητικοί κυρίως με τον Κόντε, αλλά μετά το δεκάλεπτο η ΑΕΛ κατάφερε να ισορροπήσει και παίζοντας κυρίως από δεξιά να διεκδικήσει τη δημιουργία ευκαιριών.

Ούτε πολλές, ούτε και σημαντικές ήταν οι στιγμές στην εστία του Πασχαλάκη, αλλά τη… λύση την έδωσε μία στημένη μπάλα για τους «βυσσινί» και ένας παροπλισμένος ως σήμερα ποδοσφαιριστής της…

Ήταν το 18ο λεπτό όταν ο Αγκάνοβιτς από το σημείο του κόρνερ έστειλε «συστημένη» τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Μπόρισλαβ Γιοβάνοβιτς με ωραίο άλμα και δυνατή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη, κάνοντας το 1-0, γκολ το οποίο πανηγύρισε έξαλλα, αφού ήταν το πρώτο του στη Σούπερ Λίγκα με τη φανέλα της ΑΕΛ.

Η ΑΕΛ μετά το τέρμα που πέτυχε έδειξε να απομακρύνει ένα μεγάλο μέρος του άγχους της και να κινείται καλά στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να «επενδύει» και να πιέζει ασφυκτικά τον αντίπαλό της. Και δυστυχώς για τη λαρισινή ομάδα, δεν κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της για ένα ακόμη ματς

Ήταν το 41ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι – έχοντας αποφύγει δύο λεπτά πριν τη δεύτερη παραβίαση της εστίας τους – άλλαξαν ωραία τη μπάλα στην περιοχή, αυτή κατέληξε στον Πέδρο Κόντε, που από τη μικρή περιοχή «σκότωσε» τον Θεωδορόπουλο, κάνοντας το 1-1.

Με αλλαγή παίκτη και σχήματος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να κάνει αλλαγή σε πρόσωπο και σχήμα. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Μονιάκης και εντός ο Τσακοπίνο, που πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης, δίπλα στον Ναζλίδη και με την ΑΕΛ να κινείται πλέον σ’ έναν σχηματισμό 4-4-2.

Η λαρισινή ομάδα προσπάθησε να βρει τα πατήματά της, να κερδίζει στημένες μπάλες και να προσπαθεί να γίνει απειλητική, έχοντας ένα πολύ καλό σουτ του Ντέλετιτς που απομάκρυνε ο Πσχαλάκης και τίποτα περισσότερο, αφού οι «βυσσινί» αν και είχαν τις προϋποθέσεις δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να μπορέσουν να κάνουν και τις καλύτερες τελικές επιλογές.

Χωρίς να έχει πλέον την πολυτέλεια του χρόνου, η ΑΕΛ ήταν υποχρεωμένη να κινηθεί με ρίσκο, αλλά κυρίως με πείσμα. Μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο και αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν να παρουσιάσουν δύο πολύ καλές στιγμές με στημένες μπάλες του Κοζορώνη, ο Σάκης Τσιώλης έριξε στον αγωνιστικό χώρο και τον Ρέγιες, θέλοντας να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του.

Οι «βυσσινί» προσπάθησαν να αυξήσουν την πίεσή τους, όμως ο Πασχαλάκης ήταν σε μεγάλη ημέρα και δεν τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν. Στο 76ο λεπτό έβγαλε εντυπωσιακά τον «κεραυνό» του Ναβάρο και τρία λεπτά αργότερα έκανε την απόκρουση της ζωής του.

Σε σέντρα του Ναζλίδη από δεξιά ο Τσακοπίνο πήρε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης αρχικά με τα χέρια και στα συνέχεια με το πίσω μέρος των ποδιών του απομάκρυνε τον κίνδυνο, κάνοντας το σταυρό του, μη πιστεύοντας ούτε και ο ίδιος τι ακριβώς έκανε.

Μάλιστα ολοκλήρωσε το εκπληκτικό του σερί αποκρούοντας μία ακόμη κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς…

Οι καλύτερες στιγμές

6’ Ατομική προσπάθεια του Κόντε και σουτ από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

11’ Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους και πάλι με τον Κόντε που σούταρε εντός της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ.

16’ Επιθετική πρωτοβουλία της ΑΕΛ με τον Αβραάμ να κάνει την κεφαλιά από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

18’ ΓΚΟΛ Κόρνερ από δεξιά για την ΑΕΛ με τον Αγκάνοβιτς, στο δεύτερο δοκάρι ο Μπόρισλαβ Γιοβάνοβιτς νίκησε τον Πασχαλάκη και έκανε το 1-0

24’ Φάουλ του Κοζορώνη από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφτασε στον Γιάκο που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο

32’ Σουτ του Ντέλετις από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

39’ Σέντρα του Αγκάνοβιτς από αριστερά, ο Ναζλίδης κατέβασε με το στήθος τη μπάλα και την έδωσε στον Αβραάμ, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Πασχαλάκης στην κλειστή του γωνία

41’ ΓΚΟΛ Ο ΠΑΣ φτάνει στην ισοφάριση, με δυνατό σουτ του Κόντε από τη μικρή περιοχή

57’ Σουτ του Ντέλετιτς, ο Πασχαλάκης με το ένα χέρι πέταξε τη μπάλα κόρνερ

62’ Κόρνερ του Κοζορώνη, η μπάλα χτυπά στα πόδια του Φάρκας και περνά λίγο έξω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

71’ Φάουλ του Κοζορώνη, ο Θεωδορόπουλος έδιωξε με γροθιές

74’ Λάθος του Θεωδορόπουλου, που χάνει τη μπάλα σε έξοδο, αδυναμία των κεντρικών αμυντικών να διώξουν και ο Κοζορώνης από τη μικρή περιοχή σουτάρει άουτ

76’ Σουτ του Ναβάρο εκτός περιοχής, ο Πασχαλάκης εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Αγκάνοβιτς, ο Γιοβάνοβιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

79’ Σέντρα του Ναζλίδη από δεξιά, ο Τσακοπίνο έκανε την κεφαλιά αλλά ο Πασχαλάκης με εντυπωσιακό τρόπο έσωσε την εστία του

84’ Κόρνερ του Αβραάμ, κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς, ο Πασχαλάκης και πάλι ήταν εκεί για να διώξει τη μπάλα

90’+ Κόρνερ του Αγκάνοβιτς κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Τσακοπίνο η μπάλα πέρασε άουτ.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας (24’ λ.τ. Ναβάρο), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Μονιάκης (46’ Τσακοπίνο), Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς, Αβραάμ, Βαρέλα (70’ Ρέγιες), Ναζλίδης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Σκόνδρας (74’ λ.τ. Μπέριος), Κοζορώνης (80’ Γαρουφαλιάς), Κόντε, Τζημόπουλος, Γιάκος (83’ Ζάιρο), Κούτρης, Μιχαήλ, Λίλα, Μπουκουβάλας, Ακόστα
Πηγή: sportlarissa.gr